You are currently viewing Koncentrator tlenu – czym jest i jak działa?
Serwis koncentratorów tlenu

Koncentrator tlenu – czym jest i jak działa?

Koncentratory tlenu są urządzeniami , które wytwarzają tlen z powietrza. Przy pomocy sit molekularnych oddzielają tlen od azotu. Aparat do tego celu potrzebuje jedynie podłączenia do gniazdka sieciowego. Jest to idealnym rozwiązaniem do stosowania koncentratora tlenu w domu. Nie wymaga napełniania tlenem tak jak to jest w przypadku butli tlenowych. Koncentrator tlenu idealnie nadaje się do tlenoterapii prowadzonej w domu – domowego leczenia tlenem (DLT).

Wśród urządzeń tak jak w innych dziedzinach tak i tu, występują aparaty różnych firm, różne modele.

Jeśli chodzi o parametry techniczne to zazwyczaj każdy koncentrator tlenu posiada regulacje dawki podawanego tlenu, określanego w litrach na minutę. Standard to od 0 do 5 l/min przy stężeniu ponad 92%. Aparaty głównie różnią się wyglądem, wielkością oraz głośnością pracy. Urządzenia wyposażone są w nawilżacz do podawanego tlenu, który montuje się na aparacie. Często zwane przez pacjentów kondensator tlenu czy też aparat tlenowy. Obecnie tlenoterapia bazuje na koncentratorach tlenu. Jeszcze kilka lat temu można było spotkać reklamy typu: wynajem butli tlenowych, wypożyczalnia butli tlenowych oraz dzierżawa butli tlenowych. Jednak teraźniejsza tlenoterapia odchodzi od tego typu urządzeń na rzecz koncentratorów tlenu.

O co warto zapytać dostawcę przed wypożyczeniem aparatu ?  O parametry techniczne urządzenia, a przede wszystkim o poziom głośności i ilość przepracowanych roboczogodzin. W dzisiejszych czasach od tlenoterapii należy wymagać nie tylko podawania tlenu ale również komfortu korzystania z aparatu. Głośna praca koncentratora (zwróć uwagę, że najlepsze efekty tlenoterapia przynosi nocą), z pewnością nie poprawi twojego komfortu psychicznego.

Wypożyczalnia koncentratorów tlenu w Warszawie – ElektroTechMed posiada w swojej ofercie aparaty regularnie serwisowane. Modele najlepszych firm, które nie psują się „dwa razy w miesiącu”. Nie hałasują. Działamy 24 h / 7dni w tygodniu, przez co nasz Pacjent posiada komfort korzystania.

 

Kiedy stosować koncentrator tlenu.

Koncentratory tlenu stosuje się w domowej tlenoterapii. Najczęściej w leczeniu schorzeń takich jak: POCHP, rak płuc, włóknienie płuc, astma, niewydolność krążenia, mukowiscydoza. Pacjent potrzebujący tlenu nie musi przebywać w szpitalu. Tlenoterapię przy pomocy koncentratora tlenu przeprowadza w domu.

 

Dla aktywnych.

Aktywnym pacjentom, którzy do funkcjonowania potrzebują tlenu polecamy przenośne koncentratory tlenu, które są niewielkie, posiadają niewielką wagę, wbudowaną baterię, ładowarkę sieciową i ładowarkę samochodową. Posiadamy wypożyczalnie koncentratorów przenośnych.