You are currently viewing HRV – rinowirusy, przeziębienie, DLT domowe leczenie tlenem
HRV rinowirusy przeziębienie DLT domowe leczenie tlenem

HRV – rinowirusy, przeziębienie, DLT domowe leczenie tlenem

Częste i powracające infekcje górnych dróg oddechowych w Polsce oraz na całym świecie spowodowane są najczęściej przez rinowirusy. 60 lat temu dokonano ich odkrycia lecz nadal nie ma na rynku skutecznych środków do walki z zakażeniami które powodują. Przeziębienie to na 90% rynowirus.

punkt obsługi medyczny koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych, serwis Warszawa
punkt obsługi medyczny koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych, serwis Warszawa

Nazwa ich pochodzi od greckiego języka, a dokładniej słowa „rhin”, które w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „nos”. Słowa wirus natomiast z łaciny „virus” oznacza jad, truciznę. I tak mamy poznajemy pełną etymologię słowa rhinovirus. Możemy je zaklasyfikować jako enterowirusy z rodziny  Picornaviridae.

Znanym wirusologiem który odseparował rinowirusa w Baltimore na Uniwersytecie Johnsa Hopinsa jest Winston Price.

Infekcja od kuchni:

Rynowirusy możemy podzielić na 3 oddzielne grupy pod względem genetycznym. Dzięki osiągnięciu ludzkości i opracowaniu działu biologii molekularnej oznaczamy drobnoustroje literami A, B, C (odkryliśmy 160 serotypów tego wirusa), a dzięki dodatniej polaryzacji RNA są jednym za najczęściej infekujących ludzkie organizmy zarazkami.

A wiesz, że ?

Rinowris mają średnicę około 28-30 nanometrów i są jednymi z najmniejszych wirusów na świecie. Dla oddania skali wirus grypy A ma około 90-120 nanomentrów. Dzięki budowie litycznej podczas infekcji komórka pacjenta ulega degradacji poprzez rozerwanie. Występujące w człowieku rinowirusy są bardzo wrażliwe na kwaśne PH i ich rozwój powyżej 32 stopni jest osłabiony.

Koncentrator mobilny G3, wypożyczalnia, sprzedaż
Koncentrator mobilny G3, wypożyczalnia, sprzedaż

Czy jest panaceum ?

Bardzo szybko ewoluuje oraz zmienia swoje ogniwa mutacyjne posiadając 8 niezależnych segmentów RNA. W tak uzbrojoną oręż może swobodnie wymieniać się szczepami z innymi wirusami. To szczególny typ zarazku taki „snajper” fachowiec wyspecjalizowany w jednym rNajczęściej infekcja atakuje górne drogi oddechowe, a objawia się poprzez zapalenie zatok lub ucha środkowego. Możemy się niestety tylko ratować poprzez wspomaganie naszego organizmu, budowanie odporności i łagodzenie objawów gdyż nadal na rynku nie ma złotego środka „panaceum”

 Na rynku jest bardzo dużo firm posiadających urządzenia znikomej jakości (chińska produkcja). Nasza firma Elektrotechmed jest autoryzowanym serwisem jak i przedstawicielem wiodących marek koncentratorów tlenu na rynku. Posiadamy urządzenia certyfikowane Amerykańskie i Niemieckie.

Szczepionka czy jest na rynku ?

Produkcja szczepionki została utrudniona poprzez budowę, aż 160 serotypów wirusa oraz jego budowę sekwencji antygenowej. Wraz z rozwojem medycyny zaobserwowano, że rinowirusy kluczowo wiążą się rozwojem chorób przewlekłych płuc, astmy czy mogą nawet doprowadzić u osób w podeszłym wieku zapalniem płuc do śmierci jeśli mechanizmy obronne naszego organizmu są zaniżone.

Zarażenie jak do niego dochodzi ?

Rinowirusy roznoszą się poprzez system kropelkowy oraz mgiełkę powstającą przy wydechu i powierzchnie które często dotykamy rękami. Ile razy dziennie idziemy klatką i złapiemy poręczy lub w autobusie łapiemy za drążek po kimś. Najtrudniej nie zarazić innych mieszańców w domu. Nie jedno przeziębienie zaatakowało całą rodzinę.

Najczęściej występujące objawy:

 • katar
 • kichanie
 • zaczerwienione gardło
 • ból gardła
 • kaszek mokry lub suchy
 • kiepskie samopoczucie
 • ból głowy
 • osłabienie
 • uczucie zmęczenia

koncentrator tlenu, drogi oddechowe, tlenoterapia, DLT
koncentrator tlenu, drogi oddechowe, tlenoterapia

Charakterystyka symptomów grypy A.

Okoliczności w których łatwiej o replikację rinowirusów:

 • warto przebywanie we wspólnych pomieszczeniach w domu
 • sezonowe zarażenia – dzieci w szkole wymieniają się wirusami i przenoszą w domu na rodziców
 • niska temperatura powietrza i zmienne amplitudzie
 • wilgotne powietrze
 • wiatr
 • słabe warunki mieszkaniowe

Zagrożenie przez drogi oddechowe

Do ciała człowieka rynowirusy dostają się przez górne drogi oddechowe. Zakażenie organizmu nie trwa długo. Niekiedy wystarczy kwadrans i bakcyl przyczepia się do receptorów komórkowych.
Pierwszy zwiastun choroby pojawia się po koło 20 godzinach lecz poniżej 5% przypadków rozwój rynowirusów może wykazywać objawy zakażenia nawet po 4 dniach. Drobnoustrój poza organizmami może przetrwać raptem 3 godziny. Najlepszą metodą ochrony jest przestrzeganie podstawnych zasad higieny jak zakrywanie oczu nosa oraz ust. Można również stosować maseczkę jak w przypadku chorób takich jak COVID-19. Najbardziej zaraźliwe są pierwsze trzy dni, potem z reguły jeżeli nie dojdzie do zarażenia wirusów słabnie.

DLT jak sobie pomóc

U osób starszych warto wspomóc pacjenta za pomocą metody DLT – domowego leczenia tlenem za pomocą koncentratora tlenu, aparatu tlenu lub niekiedy generatora tlenu. Jeżeli na co dzień używamy urządzenia wspomagającego w tlen nasze organizmy to pamiętajmy o regularnym przeglądzie. Natomiast jeżeli chcemy wspomóc nasz układ oddechowy warto skonsultować się z lekarzem oraz rozważyć wypożyczenie koncentratora tlenu.

Drodzy pacjenci jesteśmy rodzicami jak i Wy. Nie naciągniemy oraz nie mamy zamiaru dobrać pierwszego lepszego urządzenia dla dziecka. Tak jak i dla Was dzieci są najważniejsze i po uprzedniej wizycie u lekarza sprostamy każdemu wymogowi aby dobrać odpowiedni koncentrator tlenu dla pociechy młodej lub dużej.

Sklep Kupić Ikona Eletrotechmed
Zapraszamy na zakupy

Elektrotechmed serwis obsługujący klientów w całej Polsce ! Twój sklep i serwis koncentratorów tlenu przenośnych, mobilnych !

Gdy braknie Mi tlenu – dzwonię do Elektrotechmedu.

Koncentratory tlenu stacjonarne i przenośne
Koncentratory tlenu
Koncentratory Tlenu

WYPOŻYCZALNIA I SERWIS
SPRZĘTU MEDYCZNEGO

KONCENTRATORY TLENU

Koncentratory

Koncentratory tlenu
stacjonarne i przenośne

W punkcie obsługi klienta posiadamy koncentratory stacjonarne oraz przenośne.
Wśród asortymentu mam aparaty tlenu z niskim i wysokim przepływem. Profesjonalny zespół dobierze odpowiedni koncentrator pod wskazania lekarza.

previous arrow
next arrow