You are currently viewing Tlenoterapia – wskazania, korzyści, kiedy ?
DLT, tlenoterapia, koncentratory tlenu wypożyczalnia

Tlenoterapia – wskazania, korzyści, kiedy ?

Częste i powracające infekcje górnych dróg oddechowych w Polsce oraz na całym świecie spowodowane są najczęściej przez rinowirusy. Tlen pierwiastek który jest niezbędny do życia dla wszystkich istot żywych na naszej planecie. Zdrowy organizm w normalnych codziennych warunkach oddycha powietrzem o zwartości życiodajnego pierwiastka około 21-22%. Wystarcza to w zupełności do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kiedy pojawia się choroba lub niewydolność oddechowa zapotrzebowanie organizmu na zawartość tlenu w odpowiednim stężeniu gwałtownie wzrasta. Wtedy pojawia w naszym życiu termin „tlenoterapia” najczęściej słyszymy go po raz pierwszy w placówce medycznej lub od lekarza.

Koncentrator mobilny G3, wypożyczalnia, sprzedaż
Koncentrator mobilny G3, wypożyczalnia, sprzedaż

Co to jest tlenoterapia ?

Tlen pierwiastek który jest niezbędny do życia dla wszystkich istot żywych na naszej planecie. Zdrowy organizm w normalnych codziennych warunkach oddycha powietrzem o zwartości życiodajnego pierwiastka około 21-22%. Wystarcza to w zupełności do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kiedy pojawia się choroba lub niewydolność oddechowa zapotrzebowanie organizmu na zawartość tlenu w odpowiednim stężeniu gwałtownie wzrasta. Wtedy pojawia w naszym życiu termin „tlenoterapia” najczęściej słyszymy go po raz pierwszy w placówce medycznej lub od lekarza.

Tlenoterapia rodzaje.

Metoda podawania tlenu może przebiegać w dwojaki sposób:

Tlenoterapia czynna – mechanicznie poprzez wymuszony oddech podawana jest odpowiednia mieszanka tlenu i innych substancji. Z reguły stosuje się ją w trudnych przypadkach które zagrażają życiu szczególnie w przypadkach zagrażających życiu. Stosuje się ją również wtedy gdy pacjent ma problem samodzielnym oddychaniem lub gdy jest nieprzytomny. Urządzeniem przeznaczonym w takim przypadku jest respirator.

Tlenoterapia bierna – pacjent za wskazówkami lekarza sam wybiera urządzenie do tlenoterapii zwane koncentratorem tlenu, który niekiedy w mowie potocznej możemy spotkać po terminem aparatem tlenowym. Pacjent sam wydycha powietrze poprzez wąsy tlenowe, niekiedy maskę wzbogacone zwiększonym stężeniem tlenu. Generator tlenu wypożyczamy lub kupujemy i w warunkach domowych możemy docenić jego dobroczynne działanie.

punkt obsługi medyczny koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych, serwis Warszawa
punkt obsługi medyczny koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych, serwis Warszawa

Tlenoterapia jakie sposób podawania wybrać ?

 • Koncentrator tlenu stacjonarny
 • Koncentrator tlenu przenośny
 • Butla tlenowa

 Na rynku jest bardzo dużo firm posiadających urządzenia znikomej jakości (chińska produkcja). Nasza firma Elektrotechmed jest autoryzowanym serwisem jak i przedstawicielem wiodących marek koncentratorów tlenu na rynku. Posiadamy urządzenia certyfikowane Amerykańskie i Niemieckie.

Koncentrator tlenu = Elektrotechmed

Urządzenie które pobiera tlen z powietrza i oddzielna od innych gazów jednocześnie wzbogaca i zwiększa stężenie tlenu medycznego jest koncentrator tlenu. Dzięki takiemu procesowi możemy przyjmować do naszego organizmu tlen o stężeniu 94-96% co jest zbawienne i pozwala przeciwdziałać z niewydolnością oddechową. W aparacie tlenu stacjonarnym możemy uzyskać modelowy przepływ na poziomie od 1 do 10 l/min i takie urządzenia tlenu posiadamy w naszej placówce.

Należy pamiętać, że do użytku codziennego stosuje się wydajne koncentratory stacjonarne. Kondensator stacjonarny jest wydajny, zasilany energią elektryczną oraz może pracować 24 h na dobę. Z reguły aparaty są na kołkach i możemy je swobodnie przesuwać w obrębie domu. Jednak nie możemy ich zabrać na spacer, bądź do lekarza. Warto również posiadać odpowiedni mocny i wydajny przedłużacz aby zwiększyć zasięg urządzenia. Możemy również korzystać z aparatu tlenowego podczas snu co w wielu przypadkach jest obowiązkowym punktem dla niektórych pacjentów.

Aparat tlenu przenośny.

Każdy z nas jednak musi czasami wyjść z domu choćby do lekarza lub zakupy i jednocześnie korzystać z tlenoterapii. Wtedy warto mieć przy sobie przenośny koncentrator tlenu. W zakresie działania w zasadzie niczym nie odbiega od wersji stacjonarnej ma jednak parę ograniczeń w stosunku do starszego, większego brata.

Zasilany jest z akumulatora często wymiennego, tlen podawany jest w sposób pulsacyjny dzięki czemu wydłuża się praca baterii. Metoda leczenie aparatem tlenowym mobilnym polega na dostarczaniu o2 tylko w pierwszej fazie oddechu. Metodyka systemu oszczędzania tlenu polega na nie podawaniu tlenu w drugiej fazie wdechu, kiedy do płuc już nie trafia powietrze. Jest to metoda zastępcza i podawany tlen może być niewystarczający w niektórych schorzeniach. Dobry i atestowany koncentrator tlenu posiada wbudowany alarm który monitoruje parametry oddechu i alarmu gdy odchodzą od normy bądź oddech zanika.

Butla z tlenem medycznym

Metoda leczenia przeznaczona przede wszystkim dla placówek medycznych jak przychodnie i szpitale. Wykorzystuje się ją w trakcie i po operacji. Butle nabijane są tlenem o stężeniu 20-35%. Dzięki takiej mieszance tlenu nasycenie krwi tlenem wynosi 90-100%. Do tlenoterapii w szpitalu stosuje się maski ze specjalnymi otworami które umożliwiają mieszanie z powietrzem zewnętrznym mieszanki podawanej pacjentowi.

Tlenoterapia wskazania

Najczęstszym wskazaniem do stosowania tlenoterapii są pacjenci u których zdiagnozowano niewydolność oddechową organizmu. Pojawia się ona przy takich chorobach jak POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc.

koncentrator tlenu, drogi oddechowe, tlenoterapia, DLT
koncentrator tlenu, drogi oddechowe, tlenoterapia

Wyróżniamy dwa rodzaje niewydolności:

hiperkapniczną – stężenie dwutlenku węgla 45 mmHg
hipoksemiczną – stężenie dwutlenku węgla spada poniżej 60 mmHg

Zagrożenie przez drogi oddechowe

Do ciała człowieka rynowirusy dostają się przez górne drogi oddechowe. Zakażenie organizmu nie trwa długo. Niekiedy wystarczy kwadrans i bakcyl przyczepia się do receptorów komórkowych.


Pierwszy zwiastun choroby pojawia się po koło 20 godzinach lecz poniżej 5% przypadków rozwój rynowirusów może wykazywać objawy zakażenia nawet po 4 dniach. Drobnoustrój poza organizmami może przetrwać raptem 3 godziny. Najlepszą metodą ochrony jest przestrzeganie podstawnych zasad higieny jak zakrywanie oczu nosa oraz ust. Można również stosować maseczkę jak w przypadku chorób takich jak COVID-19. Najbardziej zaraźliwe są pierwsze trzy dni, potem z reguły jeżeli nie dojdzie do zarażenia wirusów słabnie.

DLT – domowa tlenoterapia

Rekomendowana jest w przypadłości jak stałe wysycenie krwi tlenem, zatrzymanie oddechu, nieoczekiwanych spadków saturacji lub chorób układu krążenia. Przeznaczone jest również dla osób którzy chcą poprawić swój stan zdrowia, zapewnić lepszą odporność organizmu. Z zalet tlenoterapii od lat korzystają  sportowcy którzy chcą podnieść osiągi i przyspieszyć regenerację.

Symptomy niewydolności oddechowej:

 • duszność i kaszel
 • przyspieszony oddech
 • płytki, ciężki oddech
 • problemy z koncentracją
 • zwiększona potliwość
 • drżenie
 • przyspieszona akcja serca
 • zmiany koloru skóry
 • omdlenia
 • trudności podczas wysiłku

Pamiętaj aby nie ignorować objawów niewydolności oddechowej. Niedostateczne dostarczanie tlenu do tkanek może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci

Drodzy pacjenci jesteśmy rodzicami jak i Wy. Nie naciągniemy oraz nie mamy zamiaru dobrać pierwszego lepszego urządzenia dla dziecka. Tak jak i dla Was dzieci są najważniejsze i po uprzedniej wizycie u lekarza sprostamy każdemu wymogowi aby dobrać odpowiedni koncentrator tlenu dla pociechy młodej lub dużej.

Sklep Kupić Ikona Eletrotechmed
Zapraszamy na zakupy

Elektrotechmed serwis obsługujący klientów w całej Polsce ! Twój sklep i serwis koncentratorów tlenu przenośnych, mobilnych !

Gdy braknie Mi tlenu – dzwonię do Elektrotechmedu.

Koncentratory tlenu stacjonarne i przenośne
Koncentratory tlenu
Koncentratory Tlenu

WYPOŻYCZALNIA I SERWIS
SPRZĘTU MEDYCZNEGO

KONCENTRATORY TLENU

Koncentratory

Koncentratory tlenu
stacjonarne i przenośne

W punkcie obsługi klienta posiadamy koncentratory stacjonarne oraz przenośne.
Wśród asortymentu mam aparaty tlenu z niskim i wysokim przepływem. Profesjonalny zespół dobierze odpowiedni koncentrator pod wskazania lekarza.

previous arrow
next arrow