Tlenoterapia – zabieg dla zdrowia i życia

Tlen nie od dziś jest nazywany gazem życia. Nic dziwnego, że ludzkość bardzo szybko i efektywnie postanowiła wykorzystać go w leczeniu wielu dolegliwości. Tlenoterapia głównie polecana jest osobom cierpiącym na niewydolność oddechową, przewlekłe choroby płuc oraz choroby układu krążenia. To doskonała alternatywa dla nałogowych palaczy.

Tlenoterapia jest nowoczesnym sposobem leczenia osób cierpiących na niewydolność oddechową z powodu przewlekłych chorób płuc, najczęściej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która powstaje m.in. wskutek palenia papierosów i zanieczyszczeń powietrza.

Dawniej tlenoterapię przeprowadzano tylko za murami szpitala. Dziś nastąpił bardzo duży skok, umożliwiający przeprowadzanie terapii w warunkach domowych. Również wyjście z domu nie jest utrudnieniem. Można stosować przenośne koncentratory tlenu.

Na czym polega tlenoterapia?

Tlenoterapia to leczenie oparte na podawaniu odpowiedniej dawki tlenu. To on powoduje, że nasz organizm zaczyna funkcjonować prawidłowo. Dotlenienie organizmu wraca do odpowiedniego poziomu. Każda komórka budująca nasz organizm potrzebuje stałego dostarczania tlenu. Niestety, niektóre z nich są bardzo podatne na niedotlenienie. Już 5 minut braku tlenu w mózgu wystarcza, by spowodować nieodwracalne zmiany.

Kiedy stosuje się tlenoterapię?

Tlenoterapia polecana jest w leczeniu stanów niedotlenienia tkanek. Zabieg przyspiesza gojenie się ran, sprzyja poprawie zaburzeń snu i koncentracji, niweluje zaburzenia geriatryczne, migreny, przeziębienia, alergie, stany depresyjne, ułatwia krążenie krwi. Tlenoterapia polecana jest także przy występowaniu chorób nowotworowych.

Czym wykonuje się tlenoterapię?

Do wykonania zabiegu niezbędny jest koncentrator tlenu. To urządzenie elektryczne, które odseparowuje azot od tlenu. To bezpieczne urządzenie, bardzo wygodne i proste w stosowaniu. Tlen podawany jest przez maseczkę lub wąsy tlenowe. Stosuje się dodatkowo nawilżacze, by nie wysuszyć dróg oddechowych.

Zalety tlenoterapii

Do głównych zalet tlenoterapii należą:

  • zwiększenie we krwi poziomu tlenu
  • poprawa samopoczucia
  • poprawa wydolności fizycznej
  • poprawa koncentracji
  • ułatwienie krążenia krwi

Tlen może okazać się więc najlepszym lekarstwem na wiele dolegliwości, pochodzącym prosto od Matki Natury.

tlenoterapia