You are currently viewing Wózek inwalidzki historia – jak pomysł przekuwa się w sukces
Wypożyczalnia Wózek Inwalidzki

Wózek inwalidzki historia – jak pomysł przekuwa się w sukces

Wypadki od początku naszego istnienia są cieniem naszej drogi na planecie. Na jakim etapie rozwoju ludzkość stąpała tak zawsze ulegała wypadkowi. Czasami jest to małe złamanie, a czasami po prostu mamy w życiu inną drogą niż inni i rodzimy się chorzy. W 21 wieku technologia poszła na tyle do przodu, ze wózki inwalidzkie są niezniszczalne i naprawdę dobrej jakości. Możemy na nich uprawiać sport, ułatwiają codzienną podróż do pracy czy po prostu przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jednak droga nie była taka łatwa i wymagała kilka kreatywnych pomysłów aby zrealizować to nadzwyczajne urządzenie ułatwiające przemieszczenia się.

Wypożyczalnia Wózki Inwalidzkie
Wypożyczalnia Wózki Inwalidzkie

Wózek inwalidzki czym jest ?

Pojazd przeznaczony dla osób które nie mogą się samodzielnie przemieszczać, posiadających choroby kręgosłupa. Dzięki temu wynalazkowi osoby niepełnosprawne mogą żyć i poruszać się normalnie. Mogą cieszyć się podróżowaniem także samolotem i między kontynentami lub uprawiać sporty wyczynowe.

Krzesło na kółkach gdzie był początek ?

Za górami za lasami… do transportu osób w dawnych czasach używano najczęściej noszy później dla bardziej zamożnych używano „lektyk”. Różne źródła różnie podają ale najstarsze manuskrypty  pochodzą z Grecji oraz Chin i sięgają roku 500 p.n.e. gdzie wózek inwalidzki przybierał formę krzesła z kółkami. Niekiedy źródła podają, że w roku 530 p.n.e. zachowała się Chińska płaskorzeźba na której widnieje mężczyzna siedzący na fotelu z trzema kołami. Jest to jeden z pierwszych namacalnych dowodów i ślad istnienia pojazdu inwalidzkiego.

punkt obsługi medyczny koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych, serwis Warszawa
punkt obsługi medyczny koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych, serwis Warszawa

Francja – historia kołem się toczy

Jakość, serce, obsługa = Elektrotechmed Twoja wypożyczalnia koncentratora tlenu

Meble do siedzenia które ułatwiały codzienną egzystencję pojawiają się w literaturze francuskiej około XVI wieku. Możemy z nich zaczerpnąć kilka faktów iż ówczesny król Hiszpanii Filip II w 1559 roku poruszał się za pomocą krzesła z kołami. Dna moczanowa która mi codziennie doskwiera była również ziarnem w oku króla i przez pogardę nie mógł chodzić i poruszał się na fotelu z regulowanym podparciem oraz podnóżkiem.  W 1700 francuski król Ludwik XIV korzystał z mechanizmu podobnego do ruletki by obracać się na fotelu w okresie odpoczynku do zdrowia po operacji.

  Na rynku jest bardzo dużo firm posiadających urządzenia znikomej jakości (chińska produkcja). Nasza firma Elektrotechmed jest autoryzowanym serwisem jak i przedstawicielem wiodących marek koncentratorów tlenu na rynku. Posiadamy urządzenia certyfikowane Amerykańskie i Niemieckie.

Pierwszy wózek na świecie skonstruował w 1795 roku w Anglii John Dawson był napędzany przez samego użytkownika. W 1811 roku  powstał wózek wyposażony w dwie zębate przekładnie który umożliwiał przeniesienie napędu. Natomiast w Nowej Anglii powstał w 1950 roku wózek na stalowych kołach napędzanych z przodu oraz małym kółku certującym z tyłu.

Prawdziwy przełom w wózkach inwalidzkich nastąpił w XX wieku gdy rama była budowana z twardego drewna, a siedzisko z wikliny Zaczęto wprowadzać regulowane podłokietniki oraz coraz częściej napęd stanowiły koła przednie.

Wózek elektryczny – przełom

Nie 21 wiek, lecz w rok 1903 na świecie pojawiał się pierwszy wózek inwalidzki z napędem elektrycznym. Wyposażono go w akumulator 12 V i miał zawrotną moc 1/3 konia mechanicznego. Wiek XX to był czas w prześciganiu się w konstrukcjach wózków inwalidzkich. Tamte czasy jednak nie były czasami miniaturyzacji a wózki potrafiły ważyć około 50 kg. Daleko im było do słowa mobilny. Trudności w transporcie oraz złożeniu wymagały pomocy osoby w pełni sprawnej, a więc były protoplastą dzisiejszych wózków inwalidzkich. Prawdziwy przełom nastąpił w 1932 r. gdy Harry Jennings zbudował dla przyjaciela wózek łatwy w transporcie. Jego wózek ważył jedynie 25 kg, a przyjaciele założyli firmę która miała monopol na świecie na wózki inwalidzkie.

  • 1946 r. pierwsze zawody koszykówki na wózkach inwalidzkich
  • 1950 r. przyniósł nam pierwszy elektryczny moduł silnikowy
  • 1978 r. prym wiedzie konstrukcja składana z niskim podparciem. 12 kg wózek skonstruowany przez konstruktorów szybowców Jima Okamoto i Dona Helmana

Współczesność – ergonomia i mobilność

Rynek dzisiejszych czasów to nowoczesne modele wózków inwalidzki wyposażonych w napęd elektryczny lub ręczny. Wózki dzisiejsze są komfortowe, wygodne oraz bardzo lekkie. Konstrukcje współpracują z osobą niepełnosprawną, a dzięki ultralekkości i kilkunastu usprawnieniom ludzie na nich biją rekordy lub uprawiają sporty. Wózki 21 wieku to gamma pojazdów dla dorosłych oraz dzieci, posiadają pełną paletę akcesoriów. Możemy poruszać się na nich na nierównym terenie. Posiadają napęd elektryczny, oświetlenie LED czy GPS dzięki czemu możemy również podróżować i żyć normalnie.


koncentrator tlenu, drogi oddechowe, tlenoterapia, DLT
koncentrator tlenu, drogi oddechowe, tlenoterapia

Historia każdego wynalazku jest długa oraz pełna zmian i nieoczekiwanych ewolucji. Dzięki kreatywności i pomysłom ludzi osoby niepełnosprawne mogą cieszyć się codziennym życiem i czerpać z niego jak najwięcej. Coś mi mówi, że to jednak nie koniec ewolucji tego wynalazku. Może technika pójdzie tak do przodu, że wózek będziemy oglądać tylko w muzeum. Jednak zanim się tak stanie skorzystaj z naszej oferty wypożyczenia wózka inwalidzkiego.

Drodzy pacjenci jesteśmy rodzicami jak i Wy. Nie naciągniemy oraz nie mamy zamiaru dobrać pierwszego lepszego urządzenia dla dziecka. Tak jak i dla Was dzieci są najważniejsze i po uprzedniej wizycie u lekarza sprostamy każdemu wymogowi aby dobrać odpowiedni koncentrator tlenu dla pociechy młodej lub dużej.

Sklep Kupić Ikona Eletrotechmed
Zapraszamy na zakupy

Elektrotechmed serwis obsługujący klientów w całej Polsce ! Twój sklep i serwis koncentratorów tlenu przenośnych, mobilnych !

Gdy braknie Mi tlenu – dzwonię do Elektrotechmedu.

Koncentratory tlenu stacjonarne i przenośne
Koncentratory tlenu
Koncentratory Tlenu

WYPOŻYCZALNIA I SERWIS
SPRZĘTU MEDYCZNEGO

KONCENTRATORY TLENU

Koncentratory

Koncentratory tlenu
stacjonarne i przenośne

W punkcie obsługi klienta posiadamy koncentratory stacjonarne oraz przenośne.
Wśród asortymentu mam aparaty tlenu z niskim i wysokim przepływem. Profesjonalny zespół dobierze odpowiedni koncentrator pod wskazania lekarza.

previous arrow
next arrow