You are currently viewing Dysplazja oskrzelowo-płucna objawy, leczenie, aparat tlenu
Dysplazja oskrzelowo-płucna, aparat tlenu, koncentrator tlenu

Dysplazja oskrzelowo-płucna objawy, leczenie, aparat tlenu

BPD – dysplazja oskrzelowo płucna to defekt, zaburzenie które dotyka urodzonych przedwcześnie noworodków z niespełniającą norm masą ciała podczas przyjścia na świat. Zmiany opisanego defektu mają zindywidualizowane sposób terapii i wymagają podejścia oraz leczenia dostoswane pod małego pacjenta.

Dysplazja oskrzelowo-płucna, aparat tlenu, koncentrator tlenu
Dysplazja oskrzelowo-płucna, aparat tlenu, koncentrator tlenu

Co to za choroba dysplazja oskrzelowo-płucna ?

Gruczoły śluzowe występują u ludzi i zwierząt w postaci jedno bądź wielokomórkowej. Odpowiedzialne są za wydzielanie i produkcję śluzu. Dzieci urodzone przedwcześnie ( wg. danych najczęściej poniżej 29 tygodnia życia) z masą niższą niż 1000 g są najczęściej są dotknięte dysplazją. Choroba to zmiany włókniste które utrudniają rozprężanie pęcherzyków płucnych i podejmowanie aktywności oddechowej. Patomechanizm opisywanego defektu interpretuje zahamowanie procesu tworzenia się pęcherzyków. Warto wspomnieć, że skok medycyny neonatologii jest w ostatnich latach bardzo duży i coraz więcej młodych pacjentów pokonuje przeciwności losu. Dane pokazują, że coraz młodszym i mniejszym maluszkom. Różny stopień alweoryzacji (towarzyszenie rozdętych zwiększonych pęcherzyków płucnych) w obrazie płuc wymaga dobrania indywidulnej ścieżki terapeutycznej. Najmłodsze smyki wymagają tlenoterapii, podania amplifikowanego, wzbogaconego tlenu. Odpowiedniej mieszanki dostosowanej do każdego przypadku życiodajnego o2. Średnia postać dysplazji to zapotrzebowanie na tlen poniżej 30%, a najcięższe przypadki to stężenie mieszaniny minimum 30%. Stosuje się w takich wypadkach postać wentylacji donosowej lub mechanicznej. Na stałe zwiększa, podnosi się dodatnio ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP). Warto przeczytać dodatkowo o CPAP.

Aetiologia problemu.

Dane statystyczne są nieubłagane i pokazują, że 76,6% urodzonych przed 27 tygodniem życia niemowląt ma rozpoznanych zespół zaburzeń oddychania. W miarę wyższego wieku ciążowego częstotliwość borderline personality disorder (BPD) systematycznie spada i problem między 31 a 33 tygodniem ciąży, dotyczy tylko nieco ponad 3% urodzeń niemowląt.

Jednym z czynników jakim jest proces zapalny owodni, proces ten sukcesywnie przyczynia się do eskalacji dysplazji oskrzelowo-płucnej. Diagnozę dającą wynik i wgląd w stan zapalny ustala się za pomocą badania histopatologicznego łożyska. Choroba z reguły nie daje o sobie znać i przebiega praktycznie bezobjawowo.

Patogeny odpowiedzialnie za zapalnie błon płodowych, nazywanych zapalaniem owodni to Mycoplasma i Ureoplasma.

Możemy zredukować ryzyko dysplazji oskrzelowo-płucnej i ich wystąpienia. Styroterapia prenatalną (kortykosterydoterapia prenatalna) sugeruje się dla przedwczesnych porodów i to jest właściwy kierunek działania. Przyspieszenie dojrzewania płuc ułatwia i zwiększa szanse na przeżycie i zmniejsza późniejsze powikłania, jednocześnie redukuję niewydolność oddechową po urodzeniu dziecka.

Na rynku jest bardzo dużo firm posiadających urządzenia znikomej jakości (chińska produkcja). Nasza firma Elektrotechmed jest autoryzowanym serwisem jak i przedstawicielem wiodących marek koncentratorów tlenu na rynku. Posiadamy urządzenia certyfikowane Amerykańskie i Niemieckie.

Dysplazja oskrzelowo płucna – objawy.

Bardzo wysoki poziom dwutlenku węgla we krwi u dzieci urodzonych z dysplazją oskrzelowo-płucną. Implikacje to utrudniona wymiana gazowa. Możemy zaobserwować wtedy:

  • przyspieszoną akcję serca
  • zwiększoną i przyspieszoną częstotliwość oddechów
  • nadmierna produkcja ślizu prowadząca do skurczu drzewa oskrzelowego
  • zwiększony wysiłek oddechowy

U dziecka często pojawiają się infekcje które mają postać powracającego zapalenia płuc. Niekiedy lecz nie jest to regułą i dość rzadkim przypadkiem, że w dysplazji pojawia się niewydolność prawokomorowa krążenia. Stosujemy wtedy w celu wykrycia schorzenia badanie RTG klatki piersiowej.

Możecie drodzy pacjenci wypożyczyć, kupić lub przetestować koncentrator tlenu osobiście lub wysyłkowo.

Jak leczyć dysplazję oskrzelowo-płuconą.

Stosuję się życiodajną tlenoterapię za pomocą urządzenia zwanego koncentratorem tlenu. Dziecko wymaga wentylacji dodatnim ciśnieniem końcowo-rozkurczowym (PEEP). Jednak trzeba być bardzo ostrożnym gdyż duże dawki mogą spowodować powstanie i rozwój rozedmy śródmiąższowej. Nadmierne rozciąganie pęcherzyków może spowodować proces zapalny i doprowadzić do zapalenia uszkadzającego zdrową tkankę płucną.

Wcześniaki i ich niedojrzałe płuca oznczają się również zapotrzebowaniem na surfaktan. Zaleca się aby podawać go dzieciom przed skończeniem 26 tygodnia ciąży lub po 27 tygodnia ale wtedy wymagana jest intubacja po porodzie. Jeżeli chodzi o odżywianie, to zalecane jest wysokokaloryczne z mniejszą podażą płynów. Prawidłowy i bezpieczny przyrost masy ciała to około 15 g na każdy kilogram na dobę. Bardzo trudny proces i niestety w rzeczywistych realiach powstaje hipotrofia zewnątrzmaciczna. Jest to zbyt mała masa ciała nienależyty do wieku. Zapotrzebowanie na białko którego małe ilości mogą opóźnić prawidłowy wzrost. Dieta młodzieńca powinna być uzupełniania w substancje takie jak lipidy, które zamieniane są w odpowiednie ilości energii. Także rozwój siatkówki oka czy istoty szarej człowieka nie są możliwe bez substancji lipidowych.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem jak prawidłowo korzystać z koncentratora tlenu.

Odżywianie powinno być również uzupełnione w niedobory witaminowe. Witamina A która występuje w małych ilościach i najczęściej dzieci wcześnie urodzone mają jej niedobór. Zalecana dawka domięśniowa w postaci zastrzyku to 5000 IU x 3 w tygodniu przez miesiąc.

Jak leczyć dysplazję oskrzelowo-płuconą.

Obturbacja oskrzeli, bezdech, problemy w karmieniu (synergizm połykania oraz oddychania) w  to najczęstsze symptomy u dzieci z dysplazją oskrzelową. Wskazaniem wtedy jest implikowanie diuretyków takich jak furosemid. Leki te działają moczopędnie i doraźnie podnoszą poprawę stanu klinicznego. W obturbacji płucnej stosuje się inhalacje z beta2mimetyków (salbutol), soli fizjologicznej. Jako Aetiologia aplikuje się wirusy RSV. Nadal na rynku brakuje leczenia przyczynowego zapalania płuc. Sięgamy po leki objawowe jak rozszerzające oskrzela, steroidy, sól hipertoniczną. Profilaktykę wspomagają przeciwciała w okresie zwiększonej zakaźności wirusa RSV. Na szczęście państwo Polskie refunduje leczenie dla dzieci urodzonych przedwcześnie z ciąży które przerwane zostały przed 28 tygodniem. Lekarze przestrzegają, by dzieci ze zdiagnozowaną dysplazją chodziły do przedszkoli czy żłobków. Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo należy jego dietę dobrze zaplanowaną urozmaicić w makro i mikroelementy. Daje nam pewność, że dziecko będzie rozwijało się prawidłowo względem rówieśników. Pamiętajmy jako rodzice, że szczepienia ochronne są dobrą profilaktyką aby uchronić nasze pociechy przed skłonnością do infekcji.

Drodzy pacjenci jesteśmy rodzicami jak i Wy. Nie naciągniemy oraz nie mamy zamiaru dobrać pierwszego lepszego urządzenia dla dziecka. Tak jak i dla Was dzieci są najważniejsze i po uprzedniej wizycie u lekarza sprostamy każdemu wymogowi aby dobrać odpowiedni koncentrator tlenu dla pociechy młodej lub dużej.

Sklep Kupić Ikona Eletrotechmed
Zapraszamy na zakupy

Elektrotechmed serwis obsługujący klientów w całej Polsce ! Twój sklep i serwis koncentratorów tlenu przenośnych, mobilnych !

Gdy braknie Mi tlenu – dzwonię do Elektrotechmedu.

Koncentratory tlenu stacjonarne i przenośne
Autoklaw, Sterylizator,  Enbio
Koncentratory tlenu
Koncentratory Tlenu

WYPOŻYCZALNIA I SERWIS
SPRZĘTU MEDYCZNEGO

KONCENTRATORY TLENU

Enbio Slider

AUTORYZOWANY PUNKT
NAPRAWA I SPRZEDAŻ

AUTOKLAW ENBIO

Slide 2

MAGIC FILTER

W naszym sklepie już do kupienia Magic Filter do sterylizatorów. Oszczędzaj wodę i dbaj o swojego autoklawa.

Enbio Magic Filter Elektrotechmed
Koncentratory

Koncentratory tlenu
stacjonarne i przenośne

W punkcie obsługi klienta posiadamy koncentratory stacjonarne oraz przenośne.
Wśród asortymentu mam aparaty tlenu z niskim i wysokim przepływem. Profesjonalny zespół dobierze odpowiedni koncentrator pod wskazania lekarza.

previous arrow
next arrow