You are currently viewing Zapalenie oskrzeli: koncentrator, aparat tlenu
tlenoterapia w domu, aparaty tlenu, przepływowe, wysokie stężenie tlenu

Zapalenie oskrzeli: koncentrator, aparat tlenu

Jedną z najczęściej spotykanych chorób układu oddechowego z jaką możemy się zetknąć w poczekalni przychodni lub szpitala to zapalenie oskrzeli. Objawy jakie towarzyszą to suchy kaszel lub  odchrząkujący z wydzieliną. Z czasem pojawia się gorączka, a lekarz podczas osłuchiwania poszukuje świtów oraz burczenia. Rzadko stosuje się również prześwietlenie RTG klatki piersiowej czy badania krwi jednak nie są one wykluczone i czasami stosowane dla potwierdzenia diagnozy lekarza. Zapalenie oskrzeli to nic innego jak dostanie się wirusów do naszego organizmu. Nie stosuje się zazwyczaj leczenia antybiotykami aby bardziej nie zaszkodzić. Zazwyczaj przepisuje się leki o łagodnym spektrum działania łagodzące objawy.

wytwornice tlenu, generator tlenu, koncentrator tleny
wytwornice tlenu, generator tlenu, koncentrator tleny

Przewlekłe, ostre zapalanie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli może sklasyfikować w następujący sposób:

 • przewlekłe zapalenie oskrzeli poniżej 8 tygodniu
 • podostre zapalenie, objawy choroby występują między 3-8 tygodni
 • ostre zapalenie oskrzeli, objawy układu oddechowego występują powyżej 3 tygodni

Dostanie się do naszego organizmu wirusów jest z reguły przyczyną ostrego zapalenie oskrzeli.

Nadmierne oraz nieprawidłowe reakcje na bodźce wywołuje podostre zapalenie oskrzeli i definiowane jest jako nadreaktywności oskrzeli. Dobrym przykładem jest tutaj zakażenie po przejściu zakażenia krztuścem. Przewlekłego zapalanie oskrzeli możemy nabawić się gdy na co dzień przebywamy w pomieszczeniach lub sami palimy tytoń. I nie ma się co tłumaczyć, że to papieros elektroniczny jest zdrowszy od zwykłego. Od jednego i od drugiego możemy dostać zapalenia oskrzeli. Natarczywy i napadowy ostry kaszel który spędza nami koło 3 tygodni to początek dolnej granicy. Górna to nieopuszczające nas obawy nawet do 12 tygodni.

Koncentratory tlenu Warszawa, Radom, Ostróda, Katowice - wysyłka cała Polska, tlenoterapia życiodajna
Koncentratory tlenu Warszawa, Radom, Ostróda, Katowice – wysyłka cała Polska, tlenoterapia życiodajna

A wiesz, że..

Ostre zapalenie oskrzeli obserwowane jest z reguły u dzieciaków. Im jesteśmy starsi tym występowanie zapalenia oskrzeli maleje, a w chłodnej części roku jak jesień i zima spotyka około 4-6% dorosłej populacji.  

Na rynku jest bardzo dużo firm posiadających urządzenia znikomej jakości (chińska produkcja). Nasza firma Elektrotechmed jest autoryzowanym serwisem jak i przedstawicielem wiodących marek koncentratorów tlenu na rynku. Posiadamy urządzenia certyfikowane Amerykańskie i Niemieckie.

Symptomy zapalania

Przodujący objaw jaki pojawia się podczas ostrego zapalenia oskrzeli to kaszel. Nie raz słyszymy jak charczą i kaszlą osoby przed gabinetem lekarskim. To nasz organizm wyposażony w naturalny odruch fizjologiczny próbuje oczyścić drogi oddechowe. Zlokalizowane w śluzówce oskrzelików i oskrzeli receptory podrażniane powodują występowanie suchego kaszlu. Organizm wyposażony jest w pełen szereg mechanizmów obronnych. Czasami są one zaskakujące jak u małych dzieci, kaszel potrafi spowodować cofnięcie się treści żołądkowej potocznie nazywanej wymiotami. W nocy kaszel potrafi zaburzyć sen nawet u osoby śpiącej jak kamień dlatego warto zwrócić uwagę i czytać ulotki dołączone do panaceum na kaszel aby nie zafundować sobie nieprzespanej nocy.

Szczególnie, że z czasem odksztuszanie wydzieliny pojawia się stopniowo po kaszlu wilgotnym. Należy również przysłuchiwać się swojemu organizmowi czy z kaszlem nie mamy wrażeń osłuchowych i nie występują również dodatkowe świsty. Łatwo jest zaobserwować może takie objawy osoba towarzysząca nam w życiu lub nawet w przychodni w oczekiwaniu na lekarza.

Regeneracja

Powolna regeneracja, samoistna naprawa oskrzeli może powodować dyskomfort któremu towarzyszy nadrektywność oskrzeli czego oznaką jest nieproduktywny kaszel, a nie utrzymujące się zakażenie układu oddechowego. Warto również skonsultować się z lekarzem czy naszych objawów nie złagodził by koncentrator tlenu który możemy wypożyczyć nawet na tylko miesiąc. Szczególnie, ze powietrze nie oszukujmy się w dużych aglomeracjach miejskich nie raz jest zanieczyszczone. Jednak takie czynniki jak zmiana temperatury powietrza, ciepłe czy wilgotne powietrze może powodować napad suchego kaszlu. Niestety stan nadreaktywności oskrzeli może nie opuszczać nas po przebytej infekcji nawet przez kilka miesięcy.

Zapalenie oskrzeli występowanie.

Chyba tylko super bohaterzy nie przechodzili zapalenia oskrzeli. Choroba ponawiająca się to powszechna cecha zapalenia oskrzeli. Jedni przechodzą ją raz w życiu u innych potrafi występować o wiele częściej. Każda przygoda również choroba zapalenia oskrzeli zaczyna się od wizyty u lekarza z powodu natarczywego, ostrego kaszlu.

Zapalenie oskrzeli przyczyny. Warto wspomnieć tutaj, że wirusy powodujące grypę, przeziębienie są katalizatorami omawianej choroby oskrzeli:

Choroby spowodowane zakażeniem bakteriami. Dane statystyczne pokazują, że powodują infekcję oskrzeli w mniej niż 10% przypadków.

 • Chlamydophila pneumoniae
 • Mycoplasma pneumoniae
 • Bordetella pertussis
 • Wirusy grypy A
 • Wrusy grypy B
 • Koronoawirusy (z pominięciem pandemicznego SARS-COv-2
 • Rynowirusy
 • Adenowirusy
 • Wirus RSV

U większości chorych nie ma żadnych wskazań do diagnostyki mikrobiologicznej, tzn. nie ma potrzeby identyfikacji, jaki wirus lub bakteria powoduje chorobę, gdyż nie wpływa to na leczenie.

koncentrator tlenu, drogi oddechowe, tlenoterapia
koncentrator tlenu, drogi oddechowe, tlenoterapia

Symptomy zapalenia oskrzeli.

 • kaszel to najczęściej towarzyszący objaw ropna lub śluzowe odksztuszanie
 • gorączka
 • plwociny
 • ból mięśni
 • złe samopoczucie i zmęczenie
 • rzadko świszczący oddech

Niekiedy możemy zaobserwować w początkowej fazie zakażenia wirusowego górnych dróg oddechowych, dołączają objawy zakażenia dolnych dróg oddechowych.  

Czasami objawy całościowe jak rozbicie, gorączka czy bóle mięśni występujące przy grypie nie pozwalają lekarzowi na dokładne stwierdzenie i wskazanie zapalenia oskrzeli. Występują one jednak rzadko jeżeli zapalenie oskrzeli powodują inne wirusy.  Objawy te ustępują do 7 dni. Niestety jednak kaszel może nam towarzyszyć nawet do 3 tygodni.

Symptomy zapalenia. Kiedy udać się do lekarza ?

 • jeżeli symptomy utrzymują się dłużej niż 7 dni
 • gorączka nie odpuszcza i sięga nawet 38 stopni
 • mamy bóle w klatce
 • występują duszności
 • oddech wywołuje charakterystyczne świszczenie

Rozpoznanie i badanie, a może aparat tlenu

Większość przypadków zapalenia oskrzeli diagnozuje się po objawach oraz badaniu lekarskim zwanym fachowym językiem badaniem fizykalnym (opukanie, osłuchanie, oglądanie, dotykanie zebranie informacji). Niekiedy jednak lekarz może zlecić wykonanie radiogramu klatki piersiowej RTG. Jest on potrzebny by wykluczyć zapalenie płuc, które może komplikować postawienie diagnozy gdzie nasilony kaszel, gorączka, duszności mogą wprowadzać w błąd.

Profesjonalnie przeprowadzanie zdjęcie RTG klatki piersiowej wyklucza zapalnie płuc. Rzadko stosuje badania krwi czy mikrobiologiczne dla zdiagnozowania w naszym organizmie bakterii czy wirusów. Podstawowe ustalenie podłoża zakażenia układu oddechowego człowieka ma odzwierciedlenie w symptomach jak ostry kaszel może być podstawą w wyjątkowych sytuacjach do diagnozy krztuśca (PCR). Natomiast chorzy z podejrzeniem COVID-19 mają przeprowadzaną diagnostykę w kierunku tej anomalii.  

Zazwyczaj podczas ostrego zapalenia płuc nie wykonuje się dodatkowych badań.

Konsylium zapalenia oskrzeli

Podczas diagnostyki zapalenia oskrzeli lekarz uwzględnia również:

 • aspirację ciała obcego
 • wady układu oddechowego
 • POCHP
 • astmę
 • zapalenie płuc
 • zwykłe przeziębienie

Jak leczyć się domowo podczas zapalanie oskrzeli.

 • Odpoczynek – w każdej chorobie tak również układu oddechowego jak zapalenie oskrzeli zapominamy o najważniejszym aby odpocząć i dać czas na regeneracje organizmu. Temperatura pomieszczenia powinna wahać się w okolicach 20 stopni. Regularny napływ świeżego powietrza zagwarantujemy sobie wietrząc pomieszczenia co również pozwoli na ustabilizowanie wilgotności powietrza. Podczas sezonu grzewczego warto sięgnąć urządzenia do oczyszczania powietrza. Tutaj również warto wspomóc się tlenoterapią podczas konsultacji lekarskiej warto zapytać o taki sposób wsparcia organizmu.
 • Gorączka – należy wpłynąć na gospodarkę wodną organizmu w sposób uzupełniania go odpowiednimi płynami oraz środki przeciwdziałające, obniżające temperaturę takie jak aspiryna lub ibuprofen.
 • Dieta – cóż zbilansowanie diety z dodatkową porcją witaminy D zwłaszcza w sezonie gdy słońca jest mało jak zima czy jesień uzbroi nasz organizm w oranż do szybkiego przejścia choroby
 • Odksztuszanie – nie zaszkodzi nam wspomaganie organizmu lekami ułatwiającymi odksztuszanie. Leki te zmniejszają lepkość wydzieliny. Lekarz lub farmaceuta z pewnością dobiorą odpowiedni dla nas
 • Miód to chyba najstarszy zastrzyk witalności dla organizmu
 • Wypożyczenie koncentratora tlenu stacjonarnego lub przenośnego po konsultacji z lekarzem i właściwym doborem przepływu. Tlenoterapia ma niesamowity wpływ i witalność organizmu. Jednak nie może być stosowana od tak aby nie wywołać większych negatywnych skutków niż rzeczywistej pomocy,
Asekuracja, ochrona i profilaktyka zapalenia oskrzeli

Ostre infekcje w tym również zapalenia oskrzeli możemy uniknąć lub przygotować nasz organizm z tą chorobą układu oddechowego poprzez odpowiednią dietę, ruch czy zdrowy tryb życia. Odpowiednia ilość ruchu na świeżym powietrzu, unikanie w sezonie zimy czy jesieni dużej ilości ludzi galerie, sklepy, schadzki pozwoli na uniknięcie zarażenia się wirusami. Warto również rozpatrzyć szczepienie ochronne przeciw grypie czy krztuścowi lecz  taką decyzję należy również skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Drodzy pacjenci jesteśmy rodzicami jak i Wy. Nie naciągniemy oraz nie mamy zamiaru dobrać pierwszego lepszego urządzenia dla dziecka. Tak jak i dla Was dzieci są najważniejsze i po uprzedniej wizycie u lekarza sprostamy każdemu wymogowi aby dobrać odpowiedni koncentrator tlenu dla pociechy młodej lub dużej.

Sklep Kupić Ikona Eletrotechmed
Zapraszamy na zakupy

Elektrotechmed serwis obsługujący klientów w całej Polsce ! Twój sklep i serwis koncentratorów tlenu przenośnych, mobilnych !

Gdy braknie Mi tlenu – dzwonię do Elektrotechmedu.

Koncentratory tlenu
Koncentratory tlenu
Koncentratory tlenu stacjonarne i przenośne
Akcesoria tlenowe

Akcesoria tlenu
stacjonarne i przenośne

Nowe dostawy, zawsze
bezpieczne sprawdzone oprzyrządowanie
do koncentratorów, aparatów tlenu.

Koncentratory

Koncentratory tlenu
stacjonarne i przenośne

W punkcie obsługi klienta posiadamy koncentratory stacjonarne oraz przenośne.
Wśród asortymentu mam aparaty tlenu z niskim i wysokim przepływem. Profesjonalny zespół dobierze odpowiedni koncentrator pod wskazania lekarza.

Koncentratory Tlenu

WYPOŻYCZALNIA I SERWIS
SPRZĘTU MEDYCZNEGO

KONCENTRATORY TLENU

Slide 2

MAGIC FILTER

W naszym sklepie już do kupienia Magic Filter do sterylizatorów. Oszczędzaj wodę i dbaj o swojego autoklawa.

Enbio Magic Filter Elektrotechmed
previous arrow
next arrow