You are currently viewing Tlen, koncentrator, oskrzela, układ oddechowy
koncentrator tlenu, drogi oddechowe, tlenoterapia

Tlen, koncentrator, oskrzela, układ oddechowy

Najważniejszą częścią układu oddechowego w łacinie bazuje pod terminem systema respiratorium są oskrzela ( łac. Bronchi). Scalone z za pomocą drzewa oskrzelowego z płucami. Dzięki temu układowi tlen z koncentratora tlenu przedostaje się i jest wchłaniany przez nasz organizm.

tlenoterapia w domu, aparaty tlenu, przepływowe, wysokie stężenie tlenu
tlenoterapia w domu, aparaty tlenu, przepływowe, wysokie stężenie tlenu

Budowa oskrzeli podstawowy schemat

Niezależnie od podłoża powstania zaleganie długotrwałe wydzieliny w oskrzelach może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych, powracającego procesu lub nawet całkowitej destrukcji ważnego elementy układu oddechowego jakim jest drzewo oskrzelowe.

Idąc drogą budowy naszego ciała oskrzela to organ oddechowy znajdujący się między oskrzelikami, a tchawicą. Mniej więcej na wysokości IV dysku międzykręgosłupowego cewka stanowiąca przedłużenie krtani nazywana tchawicą rozdziela się na dwa elementy. Oskrzela lewe i prawe jedno i drugie zbudowane jest z rurek o średni około 1 mm które tworzą drzewo oskrzelowe.

Błona śluzowa.

Błona śluzowa wydziela ścianę oskrzeli wraz z nabłonkiem wielorzędowym migawkowym. Dzięki takiej budowie śluz translokuje się do tchawicy oraz oskrzelików. Budowa ściany składa się również z komórek tucznych, limfocytów oraz mikrofalg.

Oskrzela doprowadzające i odprowadzające powietrze z aparatu tlenowego dzielą się na lewe i prace następnie rozdzielają się na oskrzela płatowa które bezpośrednio połączone są z płucami. Jeszcze mniejszym elementem układu oddechowego oskrzeli płatowych są oskrzela segmentowe które rozdwajają się na oskrzela pod segmentowe. Na nich znajdują się oskrzelik, a dalej patrząc na pęcherzyki płucne.

A wiesz, że..

część lewa klatki piersiowe zajmuje nasz pracujący pełną parą silnik ludzki czyli serce. Dlatego lewa strona klatki zajęta jest ten przez organ i lewe oskrzele dzieli się na dwie części lewe i prawe płaty. Płaty górne dzielą się na lewe oraz na płaty górne i dolne oskrzelowe.
Oskrzela nazwane potoczenie głównymi możemy podzielić na:

  • oskrzele płatowe prawe
  • oskrzele płatowe pośrednie
  • oskrzele górne płatowe prawe

Na rynku jest bardzo dużo firm posiadających urządzenia znikomej jakości (chińska produkcja). Nasza firma Elektrotechmed jest autoryzowanym serwisem jak i przedstawicielem wiodących marek koncentratorów tlenu na rynku. Posiadamy urządzenia certyfikowane Amerykańskie i Niemieckie.

Jaka jest funkcja oskrzeli ?

Gdy doprowadzany tlen za pomocą urządzenia jak koncentrator tlenu przenośny lub stacjonarny powietrze dostarczane i odprowadzane jest do płuc i jest to główne zadanie dla oskrzeli.  Wyścielana nabłonkiem ściany rurek możemy określić jako niewielkie rzęski które mają zadanie filtrować jak „filtr” w koncentratorze powietrze jakie przedostaje się do płuc.

Poruszają się w cykliczny jak w balecie skoordynowany sposób zdecydowanie wypychając nieczystości w kierunku górnych dróg oddechowych. Zbliżoną funkcję do rzęsek posiada śluz oskrzelowy produkowany w gruczołach. Mikroby, zarazki i zanieczyszczenia „zawieszają” się i rzęski oraz odruch kaszlowy pozwalają na usunięcie ich z powrotem na zewnątrz.

Higiena koncentratora tlenu ?

Dlatego bardzo ważna jest higiena podczas użytkowania koncentratora i okresowe przeglądy urządzeń do tlenoterapii. Jeżeli kaszel jest uporczywy i powracający warto poza wizytą u lekarza spojrzeć do notesu kiedy był dokonywany przegląd okresowy koncentratora tlenu i zakup nowych filtrów na bazie węgla.

Pomocną dłonią w kierunku pacjenta którą znamy od naszych mam i babć jako bezcenne rady, to zaparzenie ziół aby wesprzeć odksztuszanie i rozrzedzenie wydzieliny. Historia medycyna zna również przypadki dostania się ciała obcego co skutkuje atakiem nagłego kaszlu jako obrona i ochrona organizmu dzięki obkurczaniu mięśni oskrzelowych jest możliwe. To zadanie ściany oskrzeli.

punkt obsługi medyczny koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych, serwis Warszawa
punkt obsługi medyczny koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych, serwis Warszawa

Choroby oskrzeli

Oczywiście najważniejsze to udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty z dziedziny pulmonologii. Symptomy tej Jednym z najczęściej diagnozowanych przypadków chorób układu oskrzelowego powodowanym przez infekcje, wirusy czy bakterie są schorzenia:

Możecie drodzy pacjenci wypożyczyć, kupić lub przetestować koncentrator tlenu osobiście lub wysyłkowo.

Pamiętaj o kontrolnych wizytach u lekarza. Jeżeli zauważasz zmiany w organizmie podczas użytkowania koncentratora tlenu skonsultuj się z lekarzem.

Wykrywanie chorób w oskrzelach ?

Najważniejszą rzeczą jaką musisz zrobić to umówić się na wizytę do specjalisty aby było możliwe badanie fizycznie jak i wywiad. Cała diagnostyka chorób oskrzelowych polega na badaniu fizycznym, a następnie rozpoznaniu komputerowym. Decyduje o tym lekarz oraz kierunek badania podejrzenia danego schorzenia.

Osłuchanie pacjenta – fizycznie przeprowadzane przez lekarza za pomocą narzędzia nazywanego stetoskopem które ma wykryć zaburzenia w funkcjonowaniu dolnej parto dróg oddechowych. Rzężenie,  szmery czy świsty tego szuka Twój lekarz rodzinny przykładając stetoskop do klatki piersiowej bądź pleców.

Zdjęcie, badanie RTG klatki piersiowej nazywane też rentgenem. To dokładne badanie obrazujące jak funkcjonują drogi oddechowe

Komputerowe badanie tomograficzne najczęściej w potocznym języku słyszy się sam wyraz „tomografia” – to bardzo skrupulatne badanie klatki piersiowej. Precyzyjniejsze niż RTG wnikające w struktury oskrzeli. Bardzo ważne badanie i diagnoza w przypadku niektórych urazów oraz chorób.


Spirometria – badanie pozwalające określić sprawność i działanie poszczególnych dolnych dróg oddechowych. Przy badaniu może być wykonywany test wysiłkowy, a także podane badanie z użyciem heterocykliczne aminy zwanej histaminą lub niekiedy metacholiny.


Wziernikowanie tchawicy – bronchoskopia ?

W celu wykrycia anomalii i groźnych przyczyn chorób lekarz może zlecić badanie bronchoskopii.  Polega na wziernikowaniu tchawicy jeżeli mamy często powracający i uporczywy kaszel wraz z odksztuszaniem i dusznościami. Może spowodowane być to pojawieniem się ciała obcego w naszych dolnych drogach oddechowych lecz również ważne jest przy diagnostyce nowotworu.
Podczas badania w kierunku tchawicy lekarz przesuwa bronchoskop od ust i nosa. Może pobrać przy tym wycinek tkani oraz śluzu do badania pod mikropem. Badanie wykonuje się pod znieczuleniem.

PALENIE ZABIJA !

Najczęstszymi przyczynami chorób nowotworowych oskrzeli są niestety papierosy. Pojawienie się kaszlu duszności, osłabienia i w gorszych przypadkach krwioplucia to natychmiastowy znak by udać się do pulmonologa.

Palenie papierosów to choroba z która można sobie poradzić. Warto nie czekać, aż nas zniszczy tylko natychmiast zaprzestać.
Naszym pacjentom gorąco przypominam, że w pomieszczeniu z koncentratorem również należy całkowicie zaprzestać palenia papierosów. Doprowadzi to koncentrator do szybkiego serwisu oraz całkowicie jest to odwrotny skutek zamierzonej tlenoterapii w domu.

Drodzy pacjenci jesteśmy rodzicami jak i Wy. Nie naciągniemy oraz nie mamy zamiaru dobrać pierwszego lepszego urządzenia dla dziecka. Tak jak i dla Was dzieci są najważniejsze i po uprzedniej wizycie u lekarza sprostamy każdemu wymogowi aby dobrać odpowiedni koncentrator tlenu dla pociechy młodej lub dużej.

Sklep Kupić Ikona Eletrotechmed
Zapraszamy na zakupy

Elektrotechmed serwis obsługujący klientów w całej Polsce ! Twój sklep i serwis koncentratorów tlenu przenośnych, mobilnych !

Gdy braknie Mi tlenu – dzwonię do Elektrotechmedu.

Koncentratory tlenu
Koncentratory tlenu
Koncentratory tlenu stacjonarne i przenośne
Akcesoria tlenowe

Akcesoria tlenu
stacjonarne i przenośne

Nowe dostawy, zawsze
bezpieczne sprawdzone oprzyrządowanie
do koncentratorów, aparatów tlenu.

Koncentratory

Koncentratory tlenu
stacjonarne i przenośne

W punkcie obsługi klienta posiadamy koncentratory stacjonarne oraz przenośne.
Wśród asortymentu mam aparaty tlenu z niskim i wysokim przepływem. Profesjonalny zespół dobierze odpowiedni koncentrator pod wskazania lekarza.

Koncentratory Tlenu

WYPOŻYCZALNIA I SERWIS
SPRZĘTU MEDYCZNEGO

KONCENTRATORY TLENU

Slide 2

MAGIC FILTER

W naszym sklepie już do kupienia Magic Filter do sterylizatorów. Oszczędzaj wodę i dbaj o swojego autoklawa.

Enbio Magic Filter Elektrotechmed
previous arrow
next arrow